×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Yatılı Bakıcı

Yatılı Bakıcı

Bakıcılar nasıl çalışır;

Yatılı-Gündüzlü-Yarım gün-Günlük-Saatlik olmak üzere değişkenlik gösterir.

1- Yatılı bakıcı; 

Yatılı bakıcı haftanın 6 günü yatılı bir gün izinli olarak çalışır.Yatılı çocuk bakıcısı çalıştıracak aileler beklentilerini ve çalıştıracağı bakıcının ,özeliklerini çok iyi bir şekilde belirlemelidir.Bilen Danışmanlık olarak sadece referanslı veya eğitimli bakıcılar  ile çalışıyoruz.

Anneler ve babalar  çocuklarını emanet edecek, onlara doğru bakımı verecek bir bakıcı bulmak oldukça zordur. Bakıcı seçerken aileden her birey tek bir özellik üzerinde odaklanabilir; bakıcının esnek çalışma saatlerine sahip olması, referanslı olması, yatılı kalabilmesi… Ancak seçme işlemi yapılırken birden çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. 

Yatılı bakıcı seçiminde dikat edilemsi gerekneler 

Tüm anne-babalar, bakıcı seçerken görüştükleri kişinin bakıcı standartlarına uymasına dikkat etmelidirler. 

- Çocuk bakıcısı evin işlerini yapmakla yükümlü olan kişi değildir, sadece çocuktan sorumludur. Özellikle anneler çocuğun uyanık olduğu saatleri göz önünde bulundurup, evin işlerinin yapılması gerektiği konusunda bakıcıya baskı yapmamalıdırlar. Çocuğun dışında, evdeki herhangi bir işe yardımcı olmak bakıcının insiyatifindedir. 

-Çocuğa en sağlıklı bakımı verecek olan kişi ANNEDİR. Bakıcılar, annenin çalışmasından ya da herhangi bir sağlık problemi yaşıyor olmasından ötürü görevlendirilen geçici sorumlulardır. 

Annenin evde bulunduğu saatlerde ve boş zamanlarında çocuğa nitelikli zaman ayırması gerekmektedir. Anne, annelikle ilgili olan görev ve sorumluluklarını bakıcıya bırakmamalıdır. Eğer çocuğun tüm gereksinimleri bakıcı tarafından karşılanırsa ve anne çocuğuna gerekli bakımı vermezse, çocuk annesi yerine bakıcı ile özdeşleşir ve annesini reddetmeye başlar. 

Bir süre sonra çocuk bakıcıdan ayrıldığında bağlanma sorunları yaşayabilir. Bu yüzden anne ve baba daima ilgi, sevgi ve bunların somut olarak ifadesinde çocuğa karşı doyurucu olmalıdırlar. 

Anne-baba mümkün olduğu kadar çocuğuyla ilgilenmeli ve özelikle çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını zamanında karşılamalıdırlar. 

-Çocuğun güvenliği için ve acil bir durum olduğunda yardım için; anne-babanın olmadığı saatlerde çocuğun bakıcı ile olacağı evin yakınında güvenilen komşular ya da aile yakınları ile paylaşılmalıdır. 

-Özellikle erken çocukluk dönemlerinde çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimi daha önemlidir. Bakımı ve eğitimi daha zordur. Bu yüzden eğer çocuk küçük yaşlarda ise, bakıcı olarak görüşülen kişinin, erken çocukluk dönemi ile ilgili eğitim alıp almadığı kontrol edilmelidir. Çocuğun fiziksel –duygusal-sosyal ve zihinsel gelişimini eğitimsiz bir kişiye bırakılmamalıdır. 

Çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi konusunda eğitimli ve deneyimli kişilerle çalışmaya özen gösterilmelidir. Bilen Danışmanlık olarak yatılı gündüzlü çocuk bakıcıları seçiminde ailelerimize yol gösteriyor en doğru tercihi yapmaları adına hizmet veriyoruz.