×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuk Bakıcısı sigorta pirimi hesapla

Çocuk Bakıcısı sigorta pirimi hesapla Bakıcı sigorta pirim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigorta primi hesaplama ve aylık ödenecek prim tutarları işveren olarak hangi teşvikten yararlandığınıza ve prim ödemelerini düzenli yapmanıza göre farklılık gösterir.

Teşvik durumuna göre bebek bakıcısı sigorta hesaplaması ve aylık ödenecek tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır. Bu primler aynı zamanda yabancı çalışanlar için de geçerlidir. Bakıcı prim tutarları aşağıdaki gibidir. Bakıcılar haricindeki diğer ev hizmetleri çalışanlarının aylık sigorta primleri ile ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplamasını öğrenmek için  ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız, geçmiş dönem sigorta prim borcunuz varsa aylık ödeyeceğiniz prim tutarı brüt ücretin %37,5’i olur. Bu kapsamda aylık olarak ödenecek prim tutarı: 1.341,56 TL,
Prim ödemelerinizi düzenli ödüyorsanız ve geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa 5510/5 puanlık indirimle birlikte brüt ücretin %32,5’i oranında ödeme yaparsınız. Bu kapsamda aylık prim tutarı 2021 yılında: 1.162,69 TL olacaktır.
Eğer 4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) sigorta teşvikinden yararlanıyorsanız brüt ücretin %17’si oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda aylık olarak ödeyeceğiniz prim tutarı ise 608,18 TL olacaktır. ( Teşvik şartları aşağıdadır)
Eğer işveren olarak ve işe alınacak bakıcı olarak 4447-19. madde teşvik ( 7103 sayılı kanun) şartlarını sağlıyorsanız bu durumda 3. aydan itibaren 15 ay süre ile hiç prim ödemeden sigortalınızı çalıştırabilirsiniz. ( teşvik şartları aşağıdadır)
Yarım gün bakıcı için ödenecek sigorta primleri için yukarıda belirtilen aylık sigorta ödemesini 30’a bölüm çalışma olan gün ile çarparak aylık bazda ödeyeceğiniz sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.
Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2021
Türkiye’de hem hasta bakımı hem de bebek bakımı için yabancı uyruklu bakıcılar yoğun olarak çalıştırılmakta. Dolayısıyla onlar adına bakıcı sigortası hesaplaması de merak edilmekte. Yabancı bakıcı teşvikleri ve ödenecek aylık prim tutarları oturma izni olması koşulu ile aynen yukarıdaki gibidir. Türk çalışanlar ile arada bir fark bulunmamaktadır.