×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

İngilizce Bilen Çocuk Bakıcıları

İngilizce Bilen Çocuk Bakıcıları

İNGİLİZCE BİLEN BAKICI

  

Günümüzde yabancı dil bilmenin önemi su katılmaz bir gerçek. Ve İngilizceyi iyi bilen bir bakıcının da önemi su katılmaz bir gerçektir. Iş dünyasında İngilizcenin çoktan bilindiği kabul edilmekte ve personelin İngilizce dışında ekstra bir hatta iki yabancı dil bilmesi istenmektedir. Yıllardır okullarda işlediğimiz yabancı dil derslerinin pek bir işe yaramadığını da biliyor olmalısınız. Birçok eğitmen en etkili yabancı dil öğreniminin, dili aktif bir şekilde kullanmaktan geçtiğini kabul etmektedir. Maalesef oturup sadece kelime ezberlemek ve zaman kiplerini öğrenmek yeterli olmuyor. Yine hepimizin kabul edeceği gibi herhangi bir şeyi, özellikle yabancı dili, öğrenmek yaş henüz ilerlememişken çok daha kolaydır. Bilirsiniz ağaç yaş iken eğilir.

 

   İste tam burada özellikle 0-6 yaş grubunda bulunan çocuklarımızın eğitimine değinmek istiyorum. Tıpkı bir aynanın yansıtması gibi gördükleri duydukları her şeyi yansıtır bu yaş grubunda bulunan yavrularımız. Eğitim sonsuza dek devam etse de bazı şeyler bu yaşta kimliğimizi oluşturacak şekilde beynimize işler ve kalıcı hale gelir.  Bu da bizi yabancı dil bilen dadıların hayatımızdaki yerinin önemine getiriyor. Özellikle yabancı uyruklu, İngilizceyi ana dili gibi konuşan, farklı kültürlere hâkim, dünyaya bakış açısı geniş, bulunduğu ortama hemen adaptasyon sağlayan Filipinli bakıcılar hem bizim ülkemizde hem farklı ülkelerde isminden sıkça söz ettirmektedirler.

 

Filipinli yardımcılar çalışan ailelerin hayatını büyük ölçüde rahatlatmalarıyla, çocukları kendi evlatları gibi sevgiyle büyütmeleriyle bilinmektedirler. Ayrıca ülkemize bu amaç doğrultusunda gelen ve İngilizceyi ana dil seviyesinde kullanan Filipinli bakıcılar işlerine duydukları saygı ve kaybetmedikleri ciddiyetleri ile de isimlerinden sıkça söz ettirmektedirler. Bilirsiniz özellikle bizim vatandaşımız samimiyeti çok sever. Bu davranış güzel gibi görünse de iş hayatında, hele ki konu çocuğunuzsa size sık sık sorun yaratabilir. Filipinli dadılar bu konuda durmaları gereken yeri çok iyi bilmektedirler.

 

  Düşünün, bir bebeğiniz var ve çalışmak zorundasınız. Canınızın bir parçası olan çocuğunuzun siz yokken emin ellerde olmalı ve gerçek bir şefkat ve özenle onunla ilgilenilmelidir. Bunu istemek anne baba olarak en doğal hakkınız. İstediğiniz ilgi ve sevgiyi aldınız diyelim peki bunun yanında bir aile evladı için daha ne ister?

 

Çocuğunun farklı kültürlere aşina bir dünya vatandaşı olarak yetişmesi? Ana dilinin yanında farklı diller konuşarak büyümesi? Onun için hijyenik ve temiz bir ortam sağlanması? Yani kısacası mutlu bir şekilde büyürken gelecekteki başarılarının tohumlarının bugünden atılması. Profesyonelce yapılmış bir işi görmek sizde de haz duygusu yaratıyordur mutlaka öyle değil mi? Minik yavrunuzu Filipinli bir dadıya emanet ettiğinizde o hazzı her gün yaşayacaksınız ve eğer bu kararı verirken çok düşündüyseniz, “Bu kadar düşünmeme ne gerek varmış, keşke en başta bu kararı verseydim.”, diyeceksiniz. Keşke dememek için acele edin ve yavrunuzun mutluluk içindeki gelişimini geciktirmeyin. Çünkü o henüz kendi kararlarını veremez ve onun için en doğru kararı vermek sizin görevinizdir.