×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuklarımızın Beyin Gelişimi İçin Faydalı 9 Gıda Önerisi :

Çocuklarımızın Beyin Gelişimi İçin Faydalı 9 Gıda Önerisi :

 

Çocukluk dönemi beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem olduğundan  beslenme şekillerinin , dikkat ve kognitif fonksiyonları üzerine etkisi önemli olmaktadır.

Aşağıdaki 9 gıda, çocuklarımızın hem gün içerisindeki hem de gelecekteki beyin fonksiyonlarını olumlu etkileyebilir.

1. Yoğurt:

Yüksek oranda protein içeren yoğurdun, beyin hücre zarlarının gelişimi üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Ara öğün, meyve ya da yemekleriyle birlikte tüketebilir.

2. Yumurta:

Omega - 3, çinko, kolin, proteinden zengin bir gıda olan yumurta kahvaltı ya da ara öğünde tüketilebilir. 

3. Yeşillikler:

Ispanak,salata  gibi büyük yapraklı yeşillikleri bol tüketen kişilerin ileride demans risklerinin daha düşük olduğu gösterilmiştir.

4. Balık :

D vitamini ve Omega 3 deposudur. Beyini dikkat ve hafıza kaybına karşı korur. Çocuklarımızın haftada iki kez balık yemesinde fayda vardır.

5. Brokoli:

Şekeri düşük, lif oranı yüksek bir gıda olan brokoli folik asit ve B6 vitamininden zengin olduğundan duygusal durumu,hafıza fonksiyonlarını iyileştirir.

6. Et:

Hayvansal gıdalarda ( ve tabii diğer gıdalarda da )boya,katkı maddesi,tatlandırıcı, antibiyotik kullanımının olmadığından emin olunarak kullanılmalıdır.

7. Fındık,ceviz  ve tohumlar, kuruyemişler:

Protein,esansiyel yağ asitleri, vitamin ve minerallerden zengin olan kuruyemişler '' sinir sistemini mutlu eden '' gıdalardır.

8. Yulaf:

Protein ve lifden zengin olan yulafın kalp ve beyin arterlerini açık tuttuğu, hafıza üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Elma, armut ve tarçınla tatlandırılabilir.

9. Elma ve armut:

Elma ve armutun özellikle yoğurtla birlikte ara öğün şeklinde tüketilebilir. Algıyı açtığı, hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir.

 

Afiyet olsun,

Dr.Pınar Berik Keskin,

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı