×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuk Bakıcısı seçerken yapılan hatalar

Çocuk Bakıcısı seçerken yapılan hatalar

Günümüzde artık ev işlerinde cocuk bakımlarında yardımcılara ihtiyaç duyuyoruz. Peki ama  Çocuk bakıcısı seçerken nasıl hatalar yapıyoruz ?  Biraz bunun üzerinde durmak istedik...

Birçok ailemizden aldıgımız geri dönüşler ve tecrübelerimiz ile derledik umarız faydalı olur :) 

Yapılan hatalar: 

1- Çocuk Bakıcısı seçerken referans kontrol edimemesi ;

Birçok firma malesef ki referansları kontrol etmeden işe yerleştirme yapıyor üstüne ailemizde referansı kontrol etmeyince işe giren personel hakkında aslında hiçbirşey bilinmeden işe yerleştirmiş oluyoruz..

Mutlaka referans kontrolleri yapılmalı. Kontrolleri yaparken sordugumuz sorulardan birkaç tanesinin daha ayrıntılı sorular sorarak,cevapları personelin verdiği cevaplar ile karsılastırabilir, referans kontrolünün devamında personel hakkında görüşmeye devam edebilirsiniz. 

2- Bir yakınımızın personeli diyerek hemen işe almak ; 
Malesef bunu sürekli duyuyoruz. Birçok ailemiz personel seçerken herhangi bir arkadasının personeli veya arkadasının personelinin akrabası vs. olduğu zaman hiçbir görüşme, referans kontrolü, güvenilirlik, değerlendirmiyor. Ancak bu kişi direkt arkadasınızın evinde calısan kişi ise güvenilir oldugunu kontrol edebilirsiniz ancak sizin evinizde o performansı verebilecek mi ?  Arkadasınızın evindeki iş ve beklenti ile sizin evinizin işi ve beklentisi aynı mı ? Farklı ise büyük ihtimalle o personelden verim alamayacaksınız.. 

Peki ne yapmalıyız ? 

Personel seçerken arkadas vs. gibi öneriler ile gelen personelleri arkadaslarınızdan geldiği için  almamanızı öneririz. 

Çünkü her ailenin beklentileri, yasayısları,cocuklarının özellikleri farkları olabiliyor. Çocuga olan ilgi şekli( her cocugun karakteri çok farklı oldugu için bu cok önemli bazıları daha sakin konuskan değilken bazıları cok hareketli konuskan olabiliyor), yaş kriteri, annenin personel ile anlasması,çocuk ile olan uyumu...

Saygılarımızla,

Nazlı Bilen