×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bebek Bakıcısı tercihlerinde dikkat edilecekler

Bebek Bakıcısı tercihlerinde dikkat edilecekler

Profesyonel Bakıcı Hizmetleri

Sizin yetişemediğiniz işlerinizde ve sevdiklerinizin yardıma ihtiyaç duyduğu zamanlarda yanınızda olan profesyonel bakıcı hizmetleri, işinde uzman firmalardan alınması elzem olan hizmetlerden birisidir. Bu hizmetlerin içine çocuklarınız okuldan geldikten sonra onlarla derslerini çalışıp oyunlarına eşlik edecek oyun ablaları da yer almaktadır. Yine kendi işlerini görmekte sıkıntı yaşayan yaşlı akrabalarınızın çok daha rahat bir hayat yaşamalarına yardımcı olacak yaşlı bakım asistanları ve uzmanları da bakıcı hizmetleri kapsamında karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca küçük çocuklarınızın her ihtiyacını karşılayacak dadılar ve günlük ev işlerinizde size yardımcı olacak gündelikçiler girmektedir.

Günümüzde hem anneler hem de babalar uzun süreler işte çalıştıkları için bu hizmetlere oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Yılların deneyimiyle çalışan bu firmalar işinde uzman, iletişim kurma konusunda sorun yaşamayan kimseleri işe alıp onları ihtiyaca göre görevlendirmektedir. İsterseniz yatılı olarak işe alabileceğiniz bu görevliler isterseniz de sadece sizin istediğiniz aralıklarda görev alabilmektedir. Kimi görevliler spesifik olarak sadece çocuk sadece yaşlı bakımı gibi görevlerde çalışmaktadır. Ama siz gün içinde her işinizde sizin yanınızda olacak bir görevli isterseniz birçok firma bunu yapabilecek kişileri de size yönlendirebilirler. 

Çocuk Bakıcısı Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Çocuğunuz için bakıcı seçerken ince eleyip sık dokumanız oldukça önemlidir. Çünkü seçtiğiniz bakıcıya yavrunuz zamanla alışacak kendini onun yanında güvende hissedecek ve onu sevmeye başlayacakken bir anda bakıcı değiştirdiğinizde bu durum onu olumsuz yönde etkileyecektir. Çocuk bakıcısı tercihlerinde dikkat edilecekler arasında bu önemlidir. Bunun dışında çocuklarınızı aile büyüklerine emanet etmek oldukça yanlıştır. Çünkü onlar çocuğunuzun gelişimi ve yeni şeyler öğrenmesi için değil siz gelene kadar onu oyalamak yönünde çaba göstereceklerdir. Bu durumda çocuğunuz sevgi görse dahi gelişiminin yavaş olmasına neden olacaktır.

Yukarda ki tüm bu nedenlerden dolayı seçeceğiniz bakıcınız düzenli hayatı olan, pedagoji eğitimi almış ya da en azından bir çocuğun gelişimine nasıl katkı sağlayacağını bilen profesyonel bir kimse olmalıdır. Sorumluluk sahibi, bilinçli, iletişimi güçlü bir bakıcı çocuğunuzu da bu yönde teşvik edecektir. Mutlaka aldığınız bakıcının sabıka kaydına ve geçmiş referanslarına bakmanızı öneririz. İlk zamanlarda evde bulunup bakıcıyı gözlemlemekte çocuğunuza sevgi gösteriyor mu onunla bağ kuruyor mu görmek için denenebilir. Özellikle çocuk bakıcısı konusunda ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Bebek Bakıcısı Tercihlerinde Dikkat Edilecekler

Yeni doğmuş çocuğunuzu emanet edeceğiniz bebek bakıcısı tercihlerinde dikkat edilecekler arasında onun güvenilir biri olup olmadığını iyi araştırmak ilk sırada gelmelidir. Çünkü çocuğunuz küçük olduğu için size dadısıyla neler yaşadığını söyleyemeyecektir. Mutlaka sağlam referansları olan, eğitimli, konusunda uzman biri olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Bunun için çocuğunuzu dadıdan aldığınızda mutlaka vücudunda bir morluk ya da berelenme var mı bakmalısınız. Evinize gizli kamera yerleştirip zaman zaman kontrol etmekte çocuğunuzun güvenliği için alabileceğiniz tedbirler arasındadır.

Bunların haricinde işe alacağınız dadınızı küçük çocuklar konusunda eğitimli ya da deneyimli olan kimseler arasından seçmelisiniz. Böylece çocuğunuzun tepkilerinden rahatlıkla ne istediğini anlayabilir. İlk yardım konusunda mutlaka eğitim almış olmalıdır. Böylece istenmeyen durumlarda çocuğunuza paniklemeden yardımcı olabilir.

Son olarak çocuğunuzu emanet etmek için aldığınız kimseden başka işler istememelisiniz. Böylece gözü sürekli çocuğunuzun üstünde olur ve sağlığına zarar verecek anlık durumları önüne geçme şansı bulmuş olursunuz. Günümüz koşullarında bebek bakıcısı tercihlerinde mutlaka bu işi profesyonelce yapan firmalardan destek alıyor olmaya dikkat etmek şarttır. Böylece güvenli bir şekilde bakıcılık hizmeti almanız da mümkün hale gelecektir.