×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

Kadınların iş hayatına giriş yapmaları ile birlikte  özellikle büyük kentlerde  iş hayatına atılan annelerin sayısı giderek artıyor. Anne babalar bakıcı seçimi konusunda yaşadıkları ile değil duydukları ile aksiyon almaktadırlar. Bakıcı seçiminde çoğu zaman doğru kararı verememektedirler. Bilen Danışmanlık olarak hedefimiz, anne ve babaların bakıcı seçiminde doğru kararı vermelerini sağlamaktır. Bakıcı referanslı ve nitelikli bir olmalıdır. Bakıcı olmak için sadece anne olmak yetersizdir. Bakıcının deneyimli olması veya bu konuda eğitimli olması her şeyden önemlidir.

Bakıcı; İletişimi yüksek aynı zamanda çocuğa içtenlikle bakabilecek, eğitimli bir şekilde bakım sağlayan, sevgi dolu, güler yüzlü ,çocuğun kişisel gelişimine katkıda bulunabilecek nitelikte birisi olmalıdır..

 

Bakıcıda bulunması gereken özelikler;

• Bakıcı referanslı olmalı,anne olmalı,kendi çocuğunun yaşı küçük olmamalı.Bakılacak çocuğun evine yakın oturmalı.Bilen Danışmanlık tarafından yapılan iş görüşmesinde başarılı bir aday olamlıdır.

• Bakıcının görünümü ve psikolojisi çocuk bakmak için uygun olmalıdır. Ruhsal ve bedensel bir  engeli olmamalı.

• Hiyjen kurallarına özen gösteren bir bakıcı seçilmeli .

• Anne ile birlikte oluşturulucak görev tanımına uyum sağlaması gerekmektedir.Mesai saatlerine uyum, çocuk uyku düzeni,yemek saatleri bu gibi konulara özen gösterecek bir bakıcı olmalı..

• Stres yönetiminde başarılı bir bakıcı, anne ve babanın hayatını daha kolaylaştıracaktır.Gün içersinde bakıcı bakacağın çocuğun sağlık durumunu yakından takip etmeli,olumsuz bir durum yaşandığında hemen anne ve baba ile iletişim kurmalıdır.

Bir bakıcı seçiminde;

1-Görev Tanımı

2-Çalışma saati ve zamanı (Gündüzlü-Yatılı)

3- Yaş aralığı 

4-Beklentiniz  

5-Bütçeniz dikkate alınmalıdır.

 

Hazırlayan 

Fatma Yüce