×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Bakıcı çocuk ilişkisi nasıl olmalI?

Bakıcı çocuk ilişkisi nasıl olmalI?

Bakıcı - Çocuk ilişkisi / Anne - Bakıcı ilişkisi nasıl olmalı?

Bakıcı referanslı  güvenilir olacak (eğitimli ) Aynı zamanda çocuğa iyi bakacak,çocukla güzel bir letişim  kurması gerekmektedir. Ayrıca  bu  iletişimin  sınırlarını çok iyi belirlemesi gerekmektedir. çocuk ona aşırı bağlanmaması gerekmektedir.


Anneleri, özellikle de çalışan anneleri kaygılandıran konulardan biri de işe dönerken çocuklarını kime teslim edecekleri... Şartlar bir bakıcı ile çalışmayı gerektirdiğinde doğru bakıcıyı bulmak, bakıcı ile çocuğun ilişkisini iyi takip etmek ve bu sırada çocukla anne-babanın ilişkisini de ihmal etmemek gerekiyor. 

Bakıcının ailenin ve çocuğun hayatındaki yerine bakıcak olursak; bakıcının çocuğun hayatındaki yerini kısaca özetlemek istersek; “Bakıcı, çocuğun, annesi ve babası haricinde iletişim kurduğu kişidir. Anne ve Babanın  dışında bağlanma kurduğu ilk kişidir.. Eğer bu bağlanma güvenli olursa çocuk, taşıdığı olumsuz duyguları bakıcı ile paylaşabiliyor ve duygular olumlu hale gelebiliyor. Bakıcının kabullenici tavrı bu güvenli bağlanma için çok önemli. Güvenli bağlanma konusu ise çocuğun hayatının ilk üç yılı için çok önemli. Eğer bakıcıya bağlanma 20 aylıktan  önce gerçekleşirse ve bakıcıdan kopuş üç yaşından önce olursa bu durum, çocuk üzerinde olumusuz etkilere neden olabiliyor.

Çocuk bakıcıdan ayrılmasından itibaren  çocuk anne arasında  iletişim  kopuklukları yaşanabilliyor . Çocuk bakıcısından güclü bir iletişimde  ayrılmaması durumunda  ayrılma ilerki yaşlarında  bağlanma konusunda sıkıntılar yaşayaması kaçınılmaz olacaktır.


Anne ile bakıcı ilişkisindeki sınırlar nasıl olmalıdır?
Bir bebek , bir anne için en değerli varlıktır. Bu sebeden dolayı bazı durumlarda  bebeğiniz bakıcıya annesinden daha çok dükünleşmesi durumunda  olması anne ile bakıcı arasında kıskanclıktan kaynaklanan bir takım olumsuzluklar yaşanabilir. Anne bakıcıyı kendi bebeğinden kıskanabilir.Bakıcı sınırlarını bilmeli anne yanında ne zaman ileri veya geri gidebeleceğini ve sınırlarını bilmesi çok önemlidir.Bakcı işe başlamadan önce kendisi ile ilgili bir görev tanımı oluşturmanız ve bunu yazılı hale getirmeniz gerekecektir..Bakıcı ve Anne ve Baba arasında ilişki güvene dayalı olmalı. Bu güven günden güne güçelenmelidir.Bakıcı seçimi yaparken bakıcıdan beklentilerinizi çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bilen Danışmanlık olarak bakıcı seçiminde bizim ile görüşen anne ve babalarımıza tecrübelerimizi aktarıyoruz. Bakıcı seçiminde doğru bakıcıyı seçmeleri adına  Bilen Danışmanlık Hizmetleri olarak tecrübelerimizi size aktarıyoruz.