×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuk bakıcısı sigorta pirim ücreti ne kadar ?

10 gün süreden fazla ev hizmetlerinde çalışan elemanlar  teşvik kapsamında olup olmadığına göre ödenek prim tutarları farklılık göstermektedir. Brüt asgari ücret 2018 tutarının belirlenmesi ile birlikte 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası ödenecek ev hizmetleri sgk prim tutarı şu şekilde olacaktır:

Eğer prim borçlarınızı düzenli ödemiyorsanız indirimsiz olarak günlük çalışma için ödeyeceğiniz tutar 25,36 TL, aylık ise 761,06 TL olacaktır.

Eğer prim borçlarınızı düzenli ödüyorsanız ve son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa 5510 yüzde 5 ‘lik indirimden yararlanırsınız. Bu durumda asgari ücret desteği ile beraber günlük 18,65  TL aylık olarak ise 559,58 TL ödeme yaparsınız.

Eğer 10 günden fazla çalışanınız 4447/10. madde sigorta prim indirim şartlarını sağlıyorsa, prim borçlarınızı düzenli ödüyorsanız ve son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa bu durumda asgari ücret desteği ile beraber günlük olarak 8,16 TL, aylık ise 245,01 TL ödeme yaparsınız.

ev hizmetleri teşvik şartları, 4447/10. madde sigorta prim indirim koşulları

ek 9 sgk kapsamında 10 günden fazla çalışanlar için hem 5510 yüzde 5 lik indirimden hem de 4447/10. sigorta prim indiriminden yararlanabilirsiniz. İndirimden yararlanmak için başvuru formunda ilgili kanun seçeneklerini işaretlemeyi unutmayın.

 

5510 yüzde 5 lik indirimden yararlanabilme koşulları basittir. Primleri düzenli ödemeniz, son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması halinde sistem otomatik olarak %5 indirim uygular.

4447/10. madde sigorta prim indiriminden yararlanabilmeniz için de Primleri düzenli ödemeniz, son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Buna ek olarak işe almış olduğunuz çalışanın işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık sürede sigortalı olarak çalışmamış olması, daha önce bu sigorta teşvikinden yararlanmamış olması, 18-29 yaş arası olması (bayan çalışanlar için bu şart aranmaz) gerekir.

Eğer çalışanınız yukarıdaki şartları sağlıyorsa 24 ay süre ile sigorta prim indiriminden yararlanırsınız. İŞKUR’a kayıtlı işsizse Ek olarak 6 ay daha sigorta prim indirimi alırsınız. Eğer çalışan İŞKUR’a kayıtlı değilse online olarak işsiz kaydını yapın. Daha sonra işe aldığınızda sistem ilave 6 ay daha sigorta prim indiriminden sizi yararlandıracaktır.

ssk ödemesi 1 gün gecikirse bile o ay ki sigorta prim indirim hakkınız yanar. Ancak devam eden aylarda düzenli ödemeniz halinde yararlanmaya devam edersiniz.

Bilgi almak için 

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/