×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Filipinli Bebek Bakıcısı

FİLİPİNLİ BEBEK BAKICISI

 

  Yeni bebek sahibi ve bakıcı arayışında olan insanlara Filipinli bebek bakıcısı fikri doğru gelmeyebilir. Tüm bu önyargıların arasından sıyrılıp bu yazıyı okumaya devam edersen ne kadar yanıldığını anlayacağına eminim. Bir bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi özellikle ilk aylarda tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar hızlı olacaktır. Uykusu, aldığı besin, gördükleri, duydukları, bebeğinizin gelişiminde çok büyük rol oynayacaktır. 

 Zamanınızın ne kadar çoğunu ayırmaya çalışırsanız çalışın onun hayatında çevresi fazlaca etkili olacaktır. Dünyası bizimkinden çok farklı olan hassas bebeklerimizin bakımı her ne kadar zahmetli olsa da bunu kolaylaştırabilecek birkaç seçenek mevcut. 

  Öncelikle yapmanız gereken iyi bir bebek bakıcısı bulmak, yani bu konuda asıl yapmanız gereken iyi bir Filipinli bebek bakıcısı bulmak. Bir bebeği büyütürken nasıl uykusuna, mamasına, aşılarına dikkat ediyorsak ruhsal gelişimine de aynı ölçüde, hatta daha fazla, önem göstermeliyiz. Ona kitap okumalı, kaliteli müzikler dinletmeli, oyunlar oynamalı, onunla iletişim halinde olmalıyız. 

Bir bebeği büyütürken karnını düzenli doyurulmalı, altını düzenli değiştirmeli ve ne sıklıkta idrar ya da kaka yaptığını takip etmelisiniz. Bebeğinizin banyosu, cilt bakımı, tırnak bakımı, yatma pozisyonu, hapşırıkları, hıçkırıkları, ağız bakımı, gazının çıkarılması, kundaklanması, giydiği kıyafetler gibi takip edilmesi gereken milyon şey sayabilirim ve siz kısıtlı vaktinizde bunlara tabi ki yetişmeyeceksiniz. 

Bir Filipinli bebek bakıcısı bebeğinizin hem bakıcısı hem dadısı hem oyun ablası hem de eğitmeni olabilir. Enerjisi yüksek olan Filipinli bebek bakıcıları sızlanmadan bebeğiniz ya da çocuğunuza ayak uydurabilecektir. Titiz, dış görünümüne önem veren, sabırlı ve iletişim becerileri kuvvetli olan bu dadılar için mükemmele yakın desek abartmamış oluruz. 

Filipinli bebek bakıcısı pek çok ailenin ilk tercihleri arasında yer alıyor peki neden? Son dönemde Filipinli bebek bakıcıları daha popüler. Çok sabırlı olmalı bebek bakımında en üst derece aranan özelliklerin en başında yer alıyor, güler yüzlü olmaları Türk ailelerin tercihlerinde erken karar vermelerine sebep oluyor. Filipinli bebek bakıcılar işlerini severek yapmaları birçok Dünya ülkesinde diğer ülke dadılarını elenmesine sebep oluyor. 

Yatılı bakıcılar da yabancılar ön plana çıkıyor ve şefkat aranan özellikler arasında birinci sırada yer alıyor. Çocukları çok fazla sevmeleri ve bebek bakıcılığı yaparken çocukları kendi çocukları gibi ilgi göstermeleri ailelerin gözlerinin arkada kalmamalarını sağlıyor. Filipinli bebek bakıcıları hem ev hem temizlik hem de çocuk yetiştirmede oldukça disiplinli çalışmaları ile bilinirler. Yatılı olmaları sanki aileden biri gibi çocuğun psikolojik olarak da yetişirken olumlu duygular katmasına neden oluyor.

Filipinli bebek bakıcılarının tercih edilme sebeplerinden biri de İngilizce bilmeleridir, çocuğun küçük yaşlarda bir yabancı dil öğrenimi bildiğiniz üzere daha kolaydır ve çocuk büyürken ek bir dil daha öğrenme potansiyeli oluyor eğer ailelerin isteği olursa.

  Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarını tam manasıyla karşılayabildiğinize emin misiniz? Her çocuk kendince çok farklı ve özeldir. Tek yumurta ikizlerinde bile bu durum böyledir. Dolayısıyla çocuk büyütürken sevgi ve şefkat yeterli olmayacaktır. Aslına bakacak olursanız çocuk büyütmek çoğu zaman profesyonel bir yardım gerektirir. Bu yardım için başvuracağınız en uygun dadılar hiç kuşkusuz Filipinli Bakıcılar olacaktır. 

  Bir kadın düşünün ülkesindeki yaşam şartlarından dolayı, ekonomik sebeplerden ötürü çok fazla zorluk çekmiş ve çalışıp para kazanabilmek umuduyla ülkemize gelmiş. Üstelik aldığı eğitim bizim çoğumuzun aldığı eğitimden daha fazla yani üst düzeyde. Evet doğru tahmin ettiniz Pasifik Okyanusunun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devleti olan, renkli kültürü ile herkesin aşina olduğu Filipin Cumhuriyetinden ve oradan gelen Filipinli bakıcılardan bahsediyorum. 

Biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin olan bu ülke kültür olarak daha da fazla zengindir. Sanata ve özellikle müziğe fazlasıyla düşkün bir toplumdur. Bu kadar çok çeşitliliğin ortasında büyüyen bir insanın nasıl olumlu etkileneceğini bir hayal edin. Şimdide o insanın yani Filipinli bir bakıcının normal diyebileceğimiz bir maaşla sizin evinizde çocuklarınızı büyüttüğünü onu ve tabi sizleri de bu kültürle etkilediğini hayal edin.

            FİLİPİNLİ DADI

   Benim çocukluğumda Dadı diye bir televizyon dizisi vardı. Komik bir dizi olmasına karşı beni hep düşündürmüştür dadı olmak bu kadar kolay mıydı rastgele girdiğin bir evde üç farklı karakterdeki çocukla hiç zorluk yaşamadan anlaşmak mümkün olabilir miydi ve kalite önemsiz miydi? Hayır tabi ki önemliydi ve Dadı sadece bir televizyon dizisinden ibaretti. Gerçek ise özellikle Filipinli dadıların işlerinde ne kadar başarılı olduğundan ibaretti.

  Zaman geçse de kalitesinden ödün vermeyerek, tam manasıyla bir marka haline gelmiştir Filipinli dadılar. 

Herkesin hayalindeki çocuk bakıcısı modelidir Filipinli dadılar. Aldıkları çocuk gelişimi ve psikolojisi eğitimiyle işlerinde gerçek manada profesyonel olan bu kadınlar, ülkelerinden buraya para kazanmak amacıyla geldikleri için işverenlerine karşı saygısızlık etmezler ve sınırlarını daima korurlar. Tabi ki bu demek değildir ki, çocuğunuza karşı soğuk ve aşırı disiplinli davranacak. Çocuğunuza tam bir sevgi ve şefkatle yaklaşacaklarından hiç şüpheniz olmasın. 

  Filipinli bir dadı evinizde sizinle birlikte yaşayacaksa ailenizin bir parçası haline gelecektir. Tabi Filipinli ve iyi bir eğitim almış bir dadıyı nasıl bulacağınızı da anlatmadan geçmek olmaz. İlk seçeneğimiz ülkemizde zaten bulunan çalışma vizesi almış ve ülkemizde yerleşik düzen kurmuş Filipinli bakıcılardır. Eğer Filipinler ile canlı görüşme sağlayarak istediğiniz niteliklerde bir bakıcı bulmayı tercih etmeyecekseniz buda bir seçenektir. Takdir size ve ailenize kalmış. 

Yalnızca şunu unutmamalısınız ki ilk durumda yasal prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.  Bir Filipinli dadıyı kendi ülkesinden Türkiye' ye getirmek için öncelikle taraflar karşılıklı anlaşma imzalamalıdır. İşlemler için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra ülkemizin vizesini alması lazımdır. Bu prosedürler tamamlandıktan sonra unutulmamalıdır ki Filipinli dadılar ülkemizde yalnızca sigortalı olarak çalışabilirler. 

 İşveren ve işçi arasında yapılan sözleşmeye bağlı olarak oturum izninin süresi belirlenir ve uzatılabilir. Yazdıklarım uğraştırıcı ve zor gibi görünebilir ama emin olun bu işlemleri iyi bir danışmanlık ajansı sayesinde çok daha kolay halledebilirsiniz. Bu ufak emek emin olun çocuklarınız için değecektir. 

 

Filipinli dadıların kendi ülkelerinde resmi ikinci dili İngilizce olduğundan dolayı eğer çocuk yetişirken ekstra olarak İngilizce öğrenmesini istiyorsanız bu evladınızınız gelecekte daha iyi yerlere gelmesi ve kendini daha iyi yetiştirmesi için harika bir zemin hazırlığı olacaktır.

Filipinli dadılar çocukların eğitimi sürecinde oyunlar ile karışık gelişim süreçlerini daha eğlenceli olarak alt yapı hazırlıklarını yapması ülkemizde Filipinli dadı isteğini zirveye çıkartma sebeplerinden bir tanesidir. Çocuklar ile oyuncaklar ile oynarken İngilizce öğrenimini pekiştirerek çocukluk döneminde aksan ve kelime havuzunu da genişletiyorlar. 

Ülkemizde çocuk yetiştirirken genelde yapılan en büyük yanlış çocuklarımızı televizyon karşısına koymamız oluyor, deneyimli ve işini bilen bir dadı bu yanlışın önüne geçmesi için bir çok internet web sitesi ve kurum ve kuruluşlar aracılığı ile kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

FİLİPİNLİ ÇOCUK BAKICISI

 

  Çalışan anne ve babalar olarak bazen çocuğunuz için vermeniz gereken kritik kararlar olabilir. Bunlardan en bariz olanı bakıcı seçimidir. Bazı anne babalar kendi annelerini ya da akrabalarını yardıma çağırır. Bu doğruymuş gibi gelse de profesyonel bir yardım almak çocuğun gelişimi ve eğitimi için daha faydalıdır. Akla ilk gelen Filipinli çocuk bakıcıları bu konuda başarılarını çok defa kanıtlamıştır. Bir bakıcıda olması gereken özellikler kişiden kişiye değişebilir ama bazı özellikler kesinlikle her dadıda olmalıdır. 

  Neden mi Filipinli çocuk bakıcıları peki? Saymakla cevabı bitmeyecek bir sorudur bu ama yine de sizin için deneyeceğim. Öncelikle yozlaşmaya başlamış bir kültürün parçası olarak büyümeyecek. Karma kültür yapısını benimseyerek büyüyecek ve bir dünya vatandaşı olacaktır. İngilizceyi küçük yaşta öğrenmeye başlayacağı için ana dil seviyesinde konuşabilecektir ki yine buda onu gelecekte 1-0 öne geçirecektir. 

Hak vereceksiniz ki artık sınırların dışına çıkamayan insanlar küçük bir çemberin içerisinde yok olup gitmektedir. Hepimizin annesi biricik ve özel olsa da ne yazık ki birçok annemiz çocuk gelişimi ile ilgili bilgisi veya eğitimi olmadan anneliği tatmıştır. Ama bir Filipinli çocuk bakıcısı aldığı özel eğitimlerden ötürü çocuğunuzu nasıl eğitmesi gerektiğini bilir, saygısını ve sınırını koruyarak buna göre hareket eder. Aksini gören ve iddia eden olmamıştır.

 

  Zengin Asya kültürüne kapınızı açmanız bu kapsamda yapılacak en doğru hareket olacaktır. Yeni bir kültür barındıran yuvanız siz değerli ebeveynler ve evladınız için artık çok daha mutlu olduğunuz bir alan haline gelecektir. İşteyken, ya da herhangi bir şeyle meşgulken aklınız çocuğunuzda, gözünüz arkanızda kalmasın. Tam bir güven içerisinde ve gerektiği kadar samimiyetle birlikte çocuğunuzu Filipinli dadımıza emanet edebilirsiniz.

 

Asya kültürün de çocuk bakımı Filipinli çocuk bakıcısı yüzyıllar öncesinden gelen bir gelenek gibi görülür, Filipinli çocuk bakıcıları ne kadar iyi çocuk yetiştirirse bakıcıya altın gümüş ve hayvan hediye edilirdi, günümüze kadar bu gelenekler kendi aralarında bozulmadan gelebildi bu yüzden Filipinli çocuk bakıcısı ülkemiz de çocuk eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır. Aslında tarihsel olarak bu eğitim ve bakma iç güdüsü Filipinli çocuk bakıcısı önemli değer taşımaktadır, hatta bazı dadılar ücret ve maaş konusundan ziyade aile ile iyi geçinmeyi ve kendisi ile gurur duymaları için elinden gelenin kat kat fazlasını yapmaktadırlar.

Çalışan aileler için güvenilir ve iyi bir eğitim için çocuk bakıcısı seçimi çok önemlidir, çocuğunuza şefkatli bir bakım ve deneyim ile büyütmelidir akabinde maddi olarak Filipinli bakıcılar diğer dadılar gibi uçuk ücretler ile çalışmıyorlar, geleneklerinden ve tarihlerinden gelen bir deneyim iç güdüsü ile gönül rahatlığı ile internet sitelerinden güvenilir bakıcı arayıp bulabilir ve iletişime geçebilirsiniz. Önemli olan doğru firma ve kişiler ile görüşmek bu yüzden seçim yaparken lütfen kalite web siteleri kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Konu yalnızca çocuklarımız değil elbette. Bazı Filipinli Bakıcılar yaşlı ve hasta insan bakımı konusunda da eğitim alıyorlar. Diyeceğim şu ki hizmet sektöründe işini iyi yapan ve bu konuda gerçekten tecrübeli ve eğitimli insanlardır.

 

   Doğu Batı sentezinin en güzel yapıldığı ülkelerden biridir Filipinler. Modernleşmenin etkisinde biraz kalmış olsa da hala geleneksel yapısını bozmamış ve kendi kültürünü yaşatmaktadır. Haliyle insanları da gittiği yere kültürünü götürmektedir. İlk başta farklı bir kültüre aşina olamayabilirsiniz ve bu sizi korkutabilir, bu çok normal ama bu sıcak Asya kültürüyle tanışmak size ve çocuğunuza birçok şey katacaktır. Hayata bakış açınız bile değişecek bambaşka bir insan olacaksınız. Yani seçtiğiniz bakıcının Filipinli olması durumunda hem çocuğunuz hem aileniz için en doğru kararı vermiş olacaksınız.

 

Filipinli Bakıcı arayanlar için tavsiyelerimize göz atmanızda kesinlikle fayda vardır, bakıcı seçimleri yaparken insanların huylarına göre karakterlerine göre ve eğitimlerine göre değerlendiriyoruz doğru ama kişinin kültürel olarak nasıl yetiştiği de bizim için çok önemli bir konudur. Çocuklarımıza bakarken şefkat ve merhamet gösterildiği kadar nasıl baktığı ve yetiştirme yöntemleri de çok önem arz etmektedir. 

Maddi olarak manevi bir şekilde Filipinli Bakıcı arayan insanlar için ülke olarak uygun fiyatlı ve bakım olarak merhametli oldukları ülkece bilinmektedirler. Filipinli Bakıcılar ülkemizde oldukça fazla ilgi görüyor, Filipinli bakıcılar kendi ülkelerin de genel olarak Türkiye hakkında çocuk bakımı hakkında birbirleri ile konuşurlar, Türkiye’de birçok firma kişi ve internet sitesi aracılığı ile Filipinli bakıcı bulabilirsiniz.

İNGİLİZCE BİLEN BAKICI

  

Günümüzde yabancı dil bilmenin önemi su katılmaz bir gerçek. Ve İngilizceyi iyi bilen bir bakıcının da önemi su katılmaz bir gerçektir. Iş dünyasında İngilizcenin çoktan bilindiği kabul edilmekte ve personelin İngilizce dışında ekstra bir hatta iki yabancı dil bilmesi istenmektedir. Yıllardır okullarda işlediğimiz yabancı dil derslerinin pek bir işe yaramadığını da biliyor olmalısınız. Birçok eğitmen en etkili yabancı dil öğreniminin, dili aktif bir şekilde kullanmaktan geçtiğini kabul etmektedir. Maalesef oturup sadece kelime ezberlemek ve zaman kiplerini öğrenmek yeterli olmuyor. Yine hepimizin kabul edeceği gibi herhangi bir şeyi, özellikle yabancı dili, öğrenmek yaş henüz ilerlememişken çok daha kolaydır. Bilirsiniz ağaç yaş iken eğilir.

    İste tam burada özellikle 0-6 yaş grubunda bulunan çocuklarımızın eğitimine değinmek istiyorum. Tıpkı bir aynanın yansıtması gibi gördükleri duydukları her şeyi yansıtır bu yaş grubunda bulunan yavrularımız. Eğitim sonsuza dek devam etse de bazı şeyler bu yaşta kimliğimizi oluşturacak şekilde beynimize işler ve kalıcı hale gelir.  Bu da bizi yabancı dil bilen dadıların hayatımızdaki yerinin önemine getiriyor. Özellikle yabancı uyruklu, İngilizceyi ana dili gibi konuşan, farklı kültürlere hâkim, dünyaya bakış açısı geniş, bulunduğu ortama hemen adaptasyon sağlayan Filipinli bakıcılar hem bizim ülkemizde hem farklı ülkelerde isminden sıkça söz ettirmektedirler. 

Filipinli yardımcılar çalışan ailelerin hayatını büyük ölçüde rahatlatmalarıyla, çocukları kendi evlatları gibi sevgiyle büyütmeleriyle bilinmektedirler. Ayrıca ülkemize bu amaç doğrultusunda gelen ve İngilizceyi ana dil seviyesinde kullanan Filipinli bakıcılar işlerine duydukları saygı ve kaybetmedikleri ciddiyetleri ile de isimlerinden sıkça söz ettirmektedirler. Bilirsiniz özellikle bizim vatandaşımız samimiyeti çok sever. Bu davranış güzel gibi görünse de iş hayatında, hele ki konu çocuğunuzsa size sık sık sorun yaratabilir. Filipinli dadılar bu konuda durmaları gereken yeri çok iyi bilmektedirler.

   Düşünün, bir bebeğiniz var ve çalışmak zorundasınız. Canınızın bir parçası olan çocuğunuzun siz yokken emin ellerde olmalı ve gerçek bir şefkat ve özenle onunla ilgilenilmelidir. Bunu istemek anne baba olarak en doğal hakkınız. İstediğiniz ilgi ve sevgiyi aldınız diyelim peki bunun yanında bir aile evladı için daha ne ister?

 Çocuğunun farklı kültürlere aşina bir dünya vatandaşı olarak yetişmesi? Ana dilinin yanında farklı diller konuşarak büyümesi? Onun için hijyenik ve temiz bir ortam sağlanması? Yani kısacası mutlu bir şekilde büyürken gelecekteki başarılarının tohumlarının bugünden atılması. Profesyonelce yapılmış bir işi görmek sizde de haz duygusu yaratıyordur mutlaka öyle değil mi? Minik yavrunuzu Filipinli bir dadıya emanet ettiğinizde o hazzı her gün yaşayacaksınız ve eğer bu kararı verirken çok düşündüyseniz, “Bu kadar düşünmeme ne gerek varmış, keşke en başta bu kararı verseydim.”, diyeceksiniz. Keşke dememek için acele edin ve yavrunuzun mutluluk içindeki gelişimini geciktirmeyin. Çünkü o henüz kendi kararlarını veremez ve onun için en doğru kararı vermek sizin görevinizdir.