×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Demans hasta bakıcısı

Demans Hasta Bakımı

Toplumda genel olarak bunama olarak bilinen ve ileri yaşlarda görülen demans bir hastalık olarak değerlendirilse de aslında bir hastalık değil hafızaya, düşünebilme yetisine ve becerilere etki eden semptomlar bütünüdür.  Demans sendromu yaşayan bireyler günlük hayatlarını kendi başlarına devam ettirmede güçlük yaşarlar ve bir demans hasta bakıcısı tarafından destek görmeleri gerekmektedir.

Bu bireyler gündelik hayatta tek başlarına kalırlarsa unutkanlığa bağlı problemler ile hayati tehlikeler ortaya çıkabilir. Demans tek başına hayati tehlike arz etmese de bu sendromu yaşayan bireyler ocakta yemeği unutmak, ütünün fişini takılı unutmak gibi durumlarla karşı karşıya kalıp kendilerine hayati tehlikeler oluşturabilirler.

Bilen Danışmanlık Hizmetleri 2000 yılından itibaren İstanbul Anadolu yakasında demans sendromu yaşayan bireylerin tecrübeli ve bilinçli demans hasta bakıcıları ile eşleşip hayatlarına daha güvenli bir şekilde devam edebilmeleri adına hizmet vermektedir. Firma demans sendromu konusunda son derece bilinçli ve bu sendromu yaşayan bireylerin ihtiyaçlarının tamamen farkındadır.  Firmanın en büyük hedeflerinden biri İstanbul’daki ailelerin güvenebileceği ilk sırada olmaktır ve bu sebeple her zaman alanında referanslı, eğitimli olan bakıcılar itina ile seçilerek firma bünyesine katılmaktadır.

Demans İçin Neden Profesyonel Destek Alınmalıdır?

Sürecin başında aile hastaya yeterli desteği verebilmektedir, ancak semptomlar zamanla daha ileri boyutlara ulaşır ve ailenin desteği hastaya yetmemeye başlar. Semptomlar ilerledikçe hasta sürekli tehdit altında kalacaktır ve düzenli olarak gözetim altında tutulması gerekmektedir. Demans hasta bakıcısı ile çalışmanın en büyük faydası aile bireylerinin bakım sürecinde üstlendikleri yükün hafifletilmesi ve kendi meslekleri ile günlük hayatlarına da zaman ayırmalarının kolay hale gelmesidir. Böylece aile bireyleri kendi hayatlarını idame ettirmeye devam ederken demans hasta bakıcısı da hastayı düzenli olarak gözetim altında tutabilecektir. Ayrıca bu alanda yapılan çalışmalar göstermektedir ki; profesyonel bir bakım hizmeti alan demans hastaları, günlük normal alışkanlıklarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmektedir.

Destek Verecek Kişi Yönlendirirken Nelere Dikkat Edilir?

Demans sendromu yaşayan birey gün içinde kendini tekrarlayan sorular sorar, hayati önem taşıyan şeyleri unutabilir, çözümcü davranamaz, ihtiyaç duyacağı şeyleri kaybeder, tarih ve mekan konusunda karışıklıklar yaşar, agresif tavırlar sergiler normalden fazla alınganlıklar gösterebilir, bulunduğu yerden gitmekte ısrarcı olabilir.

 Bu sebeple demans hasta bakıcısı her şeyden önce karşında ki bireyin normal düşünme yeteneği ile hareket etmediğini kavramış sabırlı, hoşgörülü, merhametli ve anlayışlı birisi olmalıdır.

Konuşurken kelimeleri karıştırıp anlamsız cümleler kurmak, günlük rutin yapılması gereken saç tarama diş fırçalama kişisel bakım eylemlerini aksama unutma ve yapamama bu hastaların özellikleri arasındadır. Demans hasta bakıcısı bu eylemlerde hastaya destek olmalıdır.

Demans hastaları en aşina oldukları mekanlarda bile kaybolabilirler, demans hasta bakıcısı yürüyüşlerde market alışverişlerinde ve benzer durumlarda hastayı asla yalnız bırakmamalıdır.

Bir diğer aranan özellik ise demans hasta bakıcısı özelliği ise aile mahremiyetine saygı duyan birisi olmasıdır. Bakım sürecinde ailenin evinde çok fazla zaman geçireceği için aileye dair en özel durumları bile görebilmektir. Evde yaşanılan her şeyi ailenin mahremiyeti olarak saymalı ve dışarı yansıtmamalıdır, aynı şekilde eve aileden habersiz misafir almamalıdır.

Son olarak demans sendromlu bireyler kendilerini sıklıkla yalnız hissederler.  Demans hasta bakıcısı hastanın içerisinde bulunduğu yalnızlık duygusundan sıyrılması için gazete, kitap okuma, TV izleme gibi konularda hastaya eşlik edebilecek; hasta yürümekte güçlük çekiyorsa yapacağı eylemlerde hastaya destek olabilecek; bilinçli, tecrübeli kriz yönetimi güçlü ve iletişimi kuvvetli biri olmalıdır.