×
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilen Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Alzheimer hasta bakıcı

Alzheimer Hasta Bakımı

Alzheimer genel olarak yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan, toplumda "bunama" olarak değerlendirilen beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi ile fonksiyonların kaybına sebep olan nörolojik bir hastalıktır. Gündelik hayatlarını tek başlarına yaşamakta zorluk çeken bu hastaların bilinçli bir alzhemir hasta bakıcısı tarafından destek görmeleri gerekir. Destek görmezlerse unutkanlık gibi problemlerin meydana getireceği hayati tehlikeler ortaya çıkacaktır.

Bilen Danışmanlık Hizmetleri 2000 yılından itibaren İstanbul Anadolu yakasında Alzheimer hastalarının tecrübeli ve bilinçli Alzheimer hasta bakıcısı ile eşleşip hayatlarına daha güvenli bir şekilde devam edebilmeleri adına hizmet vermektedir. Firmanın en büyük hedeflerinden biri İstanbul’da ki ailelerin güvenebileceği ilk sırada olmaktır ve bu sebeple her zaman alanında referanslı, eğitimli olan bakıcılar itina ile seçilerek firma bünyesine katılmaktadır.

Alzheimer Hasta Bakıcısı İle Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Hastalığın ilk evrelerinde ailesi hastaya yeterince destek olabilmektedir. Ancak ilerleyen dönemlerde bu destek yetmemektedir. İlerleyen dönemlerde hasta sürekli bir tehdit altındadır ve düzenli olarak gözetilmelidir. Alzheimer hasta bakıcısı ile çalışmanın en büyük faydası aile bireylerinin üzerinde ki yükün hafiflemesi ve hastanın düzenli olarak gözetim altında tutularak hayati tehlikesinin en aza indirilmesidir. Ayrıca bu alanda yapılan çalışmalar göstermektedir ki; profesyonel bir bakım hizmeti alan Alzheimer hastaları, günlük normal alışkanlıklarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmektedir.

Nasıl Bir Alzheimer Hasta Bakıcısı İle Çalışılmalı?

Alzheimer hastası gün içinde sürekli aynı soruları farkında olmadan defalarca sorabilir, hayatını etkileyecek şeyleri unutmalarıyla çok karşılaşılır, plan yapamaz, eşyalarını sürekli kaybeder, bulunduğu yeri ve günü sıklıkla karıştırır, kendini sosyal hayattan çeker ve bunun gibi birçok problem yaşar. Hastalık ilk başladığında hastaya ailesi destek olabilmektedir ancak ilerleyen safhalarda bu destek yeterli olmayacaktır ve mutlaka bir alzhemir hasta bakıcısı tarafından destek alınmalıdır.  Böylece süreç daha bilinçli ilerleyecektir.

Bir Alzheimer hasta bakıcısı ilk olarak hastanın unutkanlığından dolayı ilaçlarını kendisinin hatırlamayacağını bilmeli ve tedavi sürecinde kullanılacak ilaçları kendisi takip etmelidir. Ayrıca Alzheimer hastası normalden çok daha fazla alıngan veya agresif tavırlar içerisinde olacağı için Alzheimer hasta bakıcısı sabretmeyi bilmeli, merhametli, ve anlayışlı olmalıdır. Unutmamalıdır ki bu davranışlar hastanın bilerek yaptığı davranışlar değil, hastalığın etkisidir.

Bir diğer konu ise hasta ve ailesinin mahremiyetidir. Alzheimer hasta bakıcısı bakım sürecinde ailenin evinde çok fazla zaman geçireceği için aileye dair en özel durumları bile görebilmektir. Evde yaşanılan her şeyi ailenin mahremiyeti olarak saymalı ve dışarı yansıtmamalıdır, aynı şekilde eve aileden habersiz misafir almamalıdır.

Alzheimer Hasta Bakıcısı çok iyi bir kriz yöneticisi olmak zorundadır. Çünkü her an beklenmedik tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalabilir,  bu gibi durumlarda hasta çözümcü düşünemeyecektir ve plan yapamayacaktır ve bu sebeple kriz yönetimi tamamen Alzheimer hasta bakıcısı tarafından yapılmalıdır. Hastanın içerisinde bulunduğu yalnızlık duygusundan sıyrılması için gazete, kitap okuma, TV izleme gibi konularda hastaya eşlik etmelidir. Hasta yürümekte güçlük çekiyorsa yapacağı eylemlerde hastaya destek olması gerekmektedir. Son olarak Alzheimer hastaları kendilerini sıklıkla güvende değil gibi hissederler. Bu sebeple bakımlarını üstlenen kişi iletişimde güçlü, merhametli ve hastayla özel bağ kurabilen biri olmalıdır. Hastanın kendisine güvenmesini sağlamalıdır, hastanın zaman kavramında yaşayacağı karışıklıklar onu başka bir yere gitme isteğiyle harekete geçirebilir, Alzheimer hasta bakıcısı bu durumda özenli bir şekilde hastanın dikkatini dağıtmalı ve onu başka aktivitelere yönlendirmelidir.